Ako si vybrať dokonalé osvetlenie do vášho domova?
(časť 2)
V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na podobu a funkciu domáceho osvetlenia, v tomto pokračujeme ďalším dôležitým faktorom: VRSTVENÍM. Každá izba vo vašom dome je ako iná osoba, jedinečná svojim vzhľadom, účelom a ideálnym polohovaním vo vašom domove. A tak je pri zvažovaní správneho osvetlenia dôležité zvážiť aktivity, ktoré sa v danom priestore bežne odohrávajú, aby sme toto prostredie obohatili funkčne aj esteticky. Každá miestnosť by mala mať kombináciu osvetlenia, vrátane stropných, akcentačných a pracovných svetiel. Správne vrstvenie zaisťuje, že svetlo je vyvážené a nevznikajú nežiaduce tiene a minimálne odlesky. Pri plánovaní vrstiev osvetlenia je zvyčajne dobré začať všeobecným a prejsť ku konkrétnemu. Mali by ste však uprednostniť osvetlenie podľa konkrétneho účelu priestoru a prispôsobiť ich podľa potreby.
Tu je niekoľko rád pre INTERIÉROVÉ osvetlenie:
Kuchyňa: Spravidla musíte mať v strede kuchyne ambientné osvetlenie. Urobte to inštaláciou vstavaných kuchynských stropných svietidiel alebo nástenných držiakov. Navyše, ak máte raňajkový pult, zvážte závesné osvetlenie. Odporúčame mať aj niekoľko pracovných svetiel, ale naozaj to závisí od prirodzeného osvetlenia vo vašej kuchyni a od umiestnenia vašich okien alebo prídavných svetiel. Ak náhodou nevrhajú tiene na váš pult, môžete sa zaobísť aj bez nich.
Obývacia izba: Kombináciou množstva nápadov na osvetlenie obývacej izby sa vytvárajú potrebné vrstvy – priestor je teplý a relaxačný na večery, dostatočne svetlý na čítanie alebo inú prácu v blízkosti alebo navodenie správnej atmosféry napríklad pri pozeraní filmu. Začnite použitím veľkého centralizovaného stropného svetla na vytvorenie rovnomernej vrstvy osvetlenia pozadia. Použite kombináciu stmievateľných pracovných svetiel, ako sú podlahové a stolové lampy, naprieč miestnosťou, aby ste si mohli prispôsobiť atmosféru priestoru pre deň aj noc. Potom použite akcentačné osvetlenie na zvýraznenie architektonických prvkov a umeleckých diel.’ Okrem centrálneho osvetlenia možno použiť aj stropné svetlá. Zamyslite sa aj nad používaním svietidiel, najmä ak je v miestnosti krb, a premení ho na prvok, aj keď sa nepoužíva. Môžete tiež namontovať LED pásové osvetlenie na police, aby ste osvetlili vystavené predmety.
Jedáleň: Luster nad stolom je klasickým začiatkom presvetlenej jedálne, no ak chcete vytvoriť čo najpohodlnejšie, najfunkčnejšie a najštýlovejšie prostredie, budete musieť riešiť päť vrstiev osvetlenia. Tieto vrstvy zahŕňajú svetlo pre „poznanie“, (napr.: luster, prívesky nad stolom), „robenie“, (napr.: pár zapustených svietidiel na oboch stranách lustra), „pocit“ (nástenné svietniky, bufetové lampy). alebo akcentačné lampy strategicky umiestnené vám môžu poskytnúť ten teplý efekt pri sviečkach „zmeny“ (stmievače umožňujú zmeniť osvetlenie miestnosti podľa vašich potrieb a ročného obdobia) a „rozpovedať váš príbeh.“ (dekoratívne lampy, ktoré odhalia váš vkus). Svetlo vám pomáha vidieť jedlo na tanieri. Svetlo pre poznanie vám umožní vidieť tváre hostí na večeri. Svetlo pre pocit môže urobiť vašu jedáleň príjemnejšou a oddychovejšou. Svetlo na vymieňanie vám pomôže adaptovať sa z romantickej večere na stolovú hru po večeri. A svetlo na rozprávanie príbehu vám umožní predviesť svoj štýl a vkus.
Kúpeľňa: je to prvé miesto, kam pôjdete, keď sa ráno zobudíte, a posledné miesto, kde budete pred spaním. Kúpeľňové osvetlenie môže výrazne zmeniť váš domov. Zakomponujte úlohové osvetlenie, ambientné osvetlenie a akcentačné osvetlenie akýmkoľvek spôsobom. Využite príležitosť byť kreatívny. Stmievač môže byť užitočný na inštaláciu do vášho pracovného svetla v kúpeľni. Ak musíte vstať uprostred noci, možno nebudete chcieť, aby osvetlenie kúpeľne svietilo „na plný plyn“. Pri líčení je však asi najideálnejšie čo najjasnejšie svetlo. Drž sa ďalej od LED a žiariviek, vytvárajú nepríjemné a nelichotivé svetlo, ktoré pri pohľade do zrkadla neoceníte. Kúpeľňa je miesto, kde môžete experimentovať aj so studenými svetlami a farbami.
Spálňa: Iste, pri spánku v spálni potrebujete tmavú miestnosť. Ale čo všetky ostatné činnosti, ktoré robíte vo svojej izbe počas bdelosti? Vyberte si pútavé personalizované závesné svietidlá pre štýlový vzhľad. Tieto svietidlá sú osadené spôsobom, ktorý uvoľňuje veľa cenného priestoru a vytvára dokonalú atmosféru slabého osvetlenia. Zapustené svietidlá – tiež nazývané ako svetlá na plechovky alebo bodové svietidlá – dobre fungujú s inými stropnými svietidlami a poskytujú celkové osvetlenie spálne. Používa sa tiež na zdôraznenie špecifických prvkov spálne.
Detská izba: Prirodzené svetlo je nevyhnutné pre každý priestor, no ešte dôležitejšie je to v prípade detských izieb a herní. Budete sa musieť uistiť, že ich izba dostane čo najviac prirodzeného svetla. Pre šedivé dni a večerné hry zaistite stropné ambientné osvetlenie, či už vo forme závesného svietidla alebo reflektorov, aby osvetlilo miestnosť. Ak si nainštalujete stmievač alebo inteligentnú žiarovku s možnosťou stmievania, budete si môcť dopriať nejaký čas na oddych. V opačnom prípade zapojte svoju fantáziu a dodajte trochu útulnosti dekoratívnym osvetlením, ktoré môže dodať celej miestnosti niečo navyše.:)
Kancelária: Keďže z domu pracuje viac ľudí ako kedykoľvek predtým, osvetlenie domáceho pracovného priestoru môže mať veľký vplyv – dobrý aj zlý – na vaše zdravie. Zatiaľ čo slabé osvetlenie môže znížiť vašu energiu a utlmiť vašu náladu, kvalitné osvetlenie môže pomôcť zvýšiť vašu produktivitu. Ostré fluorescenčné osvetlenie spôsobuje vyčerpanie očí a rozmazané videnie, zatiaľ čo slabé osvetlenie môže spôsobiť únavu očí a bolesti hlavy. Tmavá kancelária je rovnako zlá a unavuje vás, dokonca sa menej sústredíte na prácu. Iste, kombinácia prirodzeného a umelého osvetlenia dokáže zázraky. Dôrazne sa však odporúča začleniť okolité osvetlenie na úroveň stropu, pracovné osvetlenie na úrovni stola a akcentačné osvetlenie medzi stolom a stropom. Okrem toho, počas dňa choďte na LED osvetlenie. Ale večer, keď sa rozhodnete pre rozptýlené osvetlenie, ako sú matné žiarovky a tienené lampy, môže kancelárii poskytnúť útulnú žiaru.
Chodba: Stropné osvetlenie je možno najbežnejšou formou osvetlenia chodby. Budete musieť zvážiť počet a typ lámp, ako aj farbu svetla a typ osvetlenia (priame svetlo, nepriame svetlo alebo rozptýlené svetlo). Svoju chodbu jednoducho osvetlíte krásnym osvetlením aj z podlahy. To dodá priestoru elegantnú atmosféru a vytvorí niečo, čo inšpiruje, motivuje a priťahuje oko. Ak nie je dostatok miesta na stropné riešenia, alebo ak chcete zvážiť iné možnosti, nástenné svietidlá predstavujú výbornú alternatívu.
Iné užitočné rady:
-
Celková téma: Vždy si vyberte svietidlo, ktoré dopĺňa celkovú tému/atsmoféru vášho domu a dizajn nábytku.
-
Výška stropu: Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba zvážiť, je výška stropu v miestnosti. Ak je výška vášho stropu 2,5 m alebo nižšia, ideálne by bolo zvoliť svietidlá pre zapustenú alebo polozapustenú montáž. Tým sa zabráni preplneniu priestoru.
-
Veľkosť miestnosti: Vaše osvetlenie by malo byť úmerné veľkosti miestnosti. Výberom príliš malého svietidla vzhľadom na veľkosť miestnosti nedosiahnete správne množstvo svetla na osvetlenie priestorov. Na druhej strane príliš veľa svetla môže spôsobiť, že sa miestnosť bude cítiť nepríjemne.